//
tel-icotel. (44) 632 37 36
kom. 601 291 465
Strona główna Aktualności

Wycinanie drzew przy domach

07 czerwca 2017

W ostatnim czasie w mediach wiele mówi się o nowych przepisach prawnych dotyczących wycinania drzew. Od 1 stycznia bieżącego roku można bez pozwolenia wycinać drzewa na swoich działkach. Do tej pory aby wyciąć drzewo na swoim podwórku należało uzyskać zgodę od samorządu. Zatem od 1 stycznia możemy bez problemu ściąć drzewo na swojej działce pod jednym warunkiem, że ścięcie drzew nie jest spowodowane chęcią prowadzenia działalności gospodarczej na tym terenie. W przypadku rolników, kwestia ta wygląda nieco inaczej. Rolnik może wyciąć drzewa np. pod budowę domu ale nie dozwolona jest wycinka pod inne budynki jak np. stodoła. W takim wypadku konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Natomiast jeśli chcemy prowadzić działalność gospodarczą i w tym celu chcemy wyciąć drzewa musimy wystąpić do urzędu o pozwolenie na taką wycinkę i ją opłacić. Poziomy opłat będą ustalane uchwałami rady gminy. Będą zatem ustalane na poziomie lokalnym i dostosowane do miejscowych warunków czy podejścia gminy w zakresie ochrony drzew i krzewów. Wyżej wymienione stawki nie będą mogły być wyższe niż 500 zł za 1 cm obwodu usuwanego drzewa oraz 200 zł za 1 m2 usuwanych krzewów.

Jak argumentuje ministerstwo nowe regulacje są uproszczeniem istniejących przepisów oraz zwiększają uprawnienia właścicieli nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że większość wydawanych decyzji o wycince drzew była pozytywna ministerstwo stwierdziło, że należy odciążyć zarówno właścicieli nieruchomości jak i urzędników. W efekcie w wielu miastach w Polsce drzewa zaczęły znikać w błyskawicznym tempie. Konsekwencją tego są kolejne plany modyfikacji przepisów dotyczących wycinania drzew na terenach prywatnych. Nowelizacja ustawy jest już procedowana przez parlament. Gdy zostanie zatwierdzona będziemy mogli z pewnością stwierdzić jakie poprawki wejdą w życie.

 

 

   

Ciekawostka...

16 grudnia 2015

Na Naszym Fan Page'u na Facebooku zamieściliśmy pewną ciekawostkę z historii firmy...

 

Zobacz post ->

 

Polub nas! ->

 

Zapraszamy!

   

Zmiany w prawie budowlanym

28 maja 2015

Zmiany w prawie budowlanym

W ostatnich miesiącach ustawodawcy intensywnie pracują nad kolejnymi zmianami w prawie budowlanym.

Zmianę ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w lutym bieżącego roku. Ogólnie ujmując zmiany idą w kierunku skrócenia i uproszczenia procesu uzyskania pozwolenia na budowę do projektów budowlanych. Zniesiony został również obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku niektórych budynków i obiektów.

Ograniczono również niektóre wymagane załączniki do projektów budowlanych.

Czy to dobrze? Eksperci są podzieleni co do wprowadzanych zmian w zakresie wymogów dotyczących projektów budowlanych – czy to projektów domów czy też innych budynków. Spora część uważa, że wykonanie budynku to sprawa bardzo skomplikowana i niebezpieczne jest nadmierne upraszczanie wymogów. Może rodzić za równo różne komplikacje na etapie projektowania jak również oddawania budynku do użytku.

To nie wszystko.

 

Projekty budowlane - zmiany

 

Rząd kilka dni temu oddał pod konsultacje społeczne nowy Kodeks budowlany. Do głównych zmian w przygotowanym kodeksie można zaliczyć wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie katalogu obiektów budowanych tylko na zgłoszenie oraz co bardzo ważne zapewnienie trwałości decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę.

Głównym założeniem nowego Kodeksu budowlanego jest uelastycznienie procedur oraz ułatwienie inwestycji budowlanych. W zakresie zmian dotyczących projektu budowlanego zmieniono elementy wchodzące w jego skład. Dotychczas projekt budowlany składał się z projektu architektoniczno-budowlanego oraz planu zagospodarowania działki czy terenu. W nowym kodeksie projekt budowlany będzie obejmował projekt urbanistyczno-architektoniczny i projekt techniczny. Zawarto także zamkniętą listę uzgodnień projektu budowlanego oraz zmniejszono wymogi dotyczące ilości egzemplarzy projektu załączanego do wniosku o pozwolenie na budowę

   

Indywidualne czy gotowe projekty domów?

01 kwietnia 2015

Budowa domu to duże wyzwanie i jedna z ważniejszych inwestycji w życiu. Już na samym początku inwestor staje przed trudnym wyborem.

Czy powinien zlecić zaprojektowanie swojego domu od podstaw czy też wybrać gotowy projekt domu, który zostanie jedynie zaadaptowany?

Oba z tych wariantów mają swoje plusy i minusy. Jakie?

Indywidualny projekt domu - jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Zarówno pod kątem wyglądu i estetyki jak również pod kątem funkcjonalnym oraz kosztu budowy. Projekt taki jest gotowy do złożenia w urzędzie jako formalny dokument potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Minusem może być wyższy koszt przygotowania oraz czasem dłuższy czas oczekiwania. Należy pamiętać, że pomimo tego iż projekt indywidualny zazwyczaj jest droższy... ten koszt może zwrócić się na etapie budowy. Doświadczony architekt i biuro projektowe będzie w stanie zaproponować rozwiązania techniczne i funkcjonalne dzięki, którym zaoszczędzicie Państwo na np. materiałach budowlanych.

Gotowy projekt domu - zazwyczaj tańszy jeśli chodzi a zakup. Projekty takie są zazwyczaj zrobione standardowo, zaspokajające standardowe wymagania inwestora. Będzie on dobrym wyborem w przypadku gdy rzeczywiście spełnia wszystkie Państwa oczekiwania estetyczne i funkcjonalne. Tego typu projekty nie są jednak dokumentami, które można złożyć od razu w urzędzie by uzyskać pozwolenie na budowę. Każdy projekt wymaga adaptacji za którą odpowiedzialny jest architekt biura projektowego. Tutaj pojawiają się pierwsze schody... projekt gotowy, wybrany najczęściej z katalogu, należy przystosować do istniejących warunków - wielkość działki, typ gruntów, plan zagospodarowania przestrzennego oraz innych wymogów prawnych. Tego typu projektów na rynku jest bardzo dużo zatem znalezienie idealnego może zająć sporo czasu... Do tego należy zwrócić uwagę, że gotowy projekt domu może być przeciętnej jakości. Ważną sprawa to także standaryzacja tego typu projektów - zazwyczaj nie będzie w nich nic oryginalnego.

Chętnie pomożemy Państwu w podjęciu właściwej decyzji. Budowlana pracownia projektowa ELMIR dzięki swojemu doświadczeniu przedstawi wszelkie za i przeciw zakupieniu gotowego projektu domu lub przygotowaniu projektu indywidualnego.

Ostatnio rozszerzyliśmy regionalnie zakres świadczonych przez nas usług:

Projekty budowlane - Piotrków Trybunalski

Projekty domów - Piotrków Trybunalski

Biuro projektowe ELMIR - najwyższa jakość usług architektonicznych w przystępnej cenie!

   

Strona 1 z 3