//
tel-icotel. (44) 632 37 36
kom. 601 291 465
Strona główna Aktualności Wolimy domy jednorodzinne niż mieszkania?

Wielu ludzi marzy o posiadaniu własnego domu ale nie zawsze są w stanie sobie na niego pozwolić. Jak wynika z ostatnich badań - nie chcemy mieszkać w centrach miast. Nieco ponad 5% ma w planach zakup mieszkania w centrum miasta, natomiast prawie 80% marzy o tym by móc mieszkać w domu jednorodzinnym.

Własny dom, poza miastem, zdecydowanie wygrywa z mieszkaniem w bloku, za którym opowiada się tylko niespełna 12% osób. Te preferencje odzwierciedlają wyniki, jakie przyniósł zeszłoroczny Narodowy Spis Powszechny. W Polsce zwiększyła się o prawie 500 tysięcy liczba mieszkańców wsi, a liczba mieszkańców miast spadła o ponad 200 tys. osób.

Właśnie taki trend dominuje na całym świecie. Ludność migruje z miast na tereny podmiejskie. Jak przewiduje GUS, zjawisko to będzie trwało nadal przez najbliższe 20 lat. Odstępstwem od tego trendu mają być tylko Warszawa i Kraków. Pozostałe duże miasta będą się wyludniały. W podwarszawskich powiatach przybędzie np. ok. 250 tys. osób, w miejscowościach wokół Gdańska ponad 110 tys., a wokół Krakowa 57 tys.

W ostatnim czasie deweloperzy niechętnie rozpoczynali nowe inwestycje. Lwia część posiadanych przez nich zasobów to właśnie mieszkania. Oferta domów jednorodzinnych jest znacznie bardziej uboga.

Nadal przeszkodą w posiadaniu własnych czterech kątów są ceny. Oferta rynkowa rozmija się z oczekiwaniami nabywców. Połowa osób szuka domów w cenie do 200 tysięcy złotych, a takich ofert na rynku w zasadzie nie ma.


Oczekiwania kupujących w znacznym stopniu rozmijają się z ofertą rynkową. Połowa potencjalnych nabywców szuka tanich domów do 200 tys. zł, ale takich ofert na rynku nie ma, oczywiście poza domkami letniskowymi. 25 % osób szuka domów do 400 tys. zł, a tymczasem około 80% wystawionych na sprzedaż nieruchomości oferowanych jest w kwocie powyżej 400 tys. zł, (na podstawie analizy portalu domy.pl). Jedynym miastem wojewódzkim w którym można za taką cenę można kupić 150-metrowy dom jest Gorzów Wielkopolski. W Warszawie w tej cenie można kupić niestety tylko małe mieszkanie.


Mniej więcej 10% osób przewiduje kupić dom za więcej niż 600 tys. zł.  Jednak w Warszawie to tylko połowa kwoty jaką będzie trzeba wyłożyć by kupić wymarzony dom. Według danych portalu domy.pl, taki zakup w stolicy wiąże się ze średnim  wydatkiem ponad 1,1 mln złotych.


Alternatywa to budownictwo indywidualne
W Polsce dotychczas najpopularniejszym sposobem na zamieszkanie we własnym domu była i jest budowa indywidualna. Inwestorzy indywidualni stanowią najsilniejszą w kraju grupę. Dzięki nim powstaje znacząca część oddawanych do użytku mieszkań. Według danych GUSu, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2012 roku, powstało ponad 50 000 mieszkań. A wszystko to dzięki budownictwu prywatnemu. Wartość ta to około 55% wszystkich mieszkań wprowadzonych na rynek

Najczęściej inwestorzy indywidualni budują domy o powierzchni do 150 metrów kwadratowych. Jednak w ostatnim czasie zauważalna jest tendencja w projektowaniu i budowaniu domów o powierzchni do 80-100 m2
Większość indywidualnych inwestorów buduje domy o niedużej powierzchni do 150 m2., a ostatnio rysuje się tendencja związana z budowaniem jeszcze mniejszych domów do 100, a nawet 80 m2.

Budowanie domu to przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko nakładów finansowych ale także zaangażowania na każdym etapie budowy. Począwszy od zlecenia dla biura projektowego opracowania projektu architektonicznego domu, aż po fazę oddania do użytku. W trakcie budowy domu trzeba pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Właśnie te procedury są często twardym orzechem do zgryzienia dla osób decydujących się na samodzielną budowę

Budowa domu to inwestycja, która wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również zaangażowania w trakcie prowadzenia prac budowlanych, a wcześniej dopełnienia wielu formalności. I właśnie procedury, które związane są z indywidualną budową to najcięższy orzech do zgryzienia dla osób decydujących się na samodzielną budowę.

 

Mając na względzie kwestie opisane powyżej biuro projektowe ELMIR wychodzi naprzeciw problemom, z którymi borykają się klienci. Począwszy od fazy koncepcji architektonicznej projektu budowlanego nasi architekci starają się zaprojektować dom w 100% zgodny z wymaganiami, potrzebami i możliwościami finansowymi klienta. Projektanci z biura projektowego ELMIR, na podstawie podpisanego upoważnienia, załatwią za Państwa wszystkie formalności w urzędach. Dzięki temu zaoszczędzą Państwo swój czas, a koszt ten jest wliczony w cenę usługi. Ponadto opracowujemy bardzo dokładne kosztorysy i inwentaryzacje budowlane dzięki czemu nasi klienci świadomi będą kosztów inwestycji. Na etapie realizowanej inwestycji możemy świadczyć usługi nadzoru autorskiego i inwestorskiego. W ten sposób nasi wykwalifikowani inżynierowie kontrolują właściwość wykonywanych prac budowlanych. W naszych szeregach są również eksperci opracowujący np. certyfikaty charakterystyki energetycznej, które są wymagane przy nowo budowanych domach. Współwłaścicielką pracowni projektowej ELMIR jest Pani Elżbieta Daleszczyk, która posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń i jest rzeczoznawcą budowlanym z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu możemy również świadczyć inne usługi z zakresu budownictwa lądowego takie jak np. ekspertyzy budowlane i techniczne. Nasz usługi świadczymy zazwyczaj na terenie powiatu bełchatowskiego. Co również ważne firma pracuje na profesjonalnym programie Comarch ERP Optima, która przyśpiesza analizy kosztów projektów oraz obsługę spraw formalnych klientów.

Budowlana pracownia projektowa ELMIR - najlepsi architekci w okolicy!

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe: budowa domu, Sieradz, projekt domu, Wieluń, biuro projektowe, Zelów, Tomaszów Mazowiecki, architekt, Pabianice, pracowania projektowa, Łódź, powiat bełchatowski, Zduńska Wola, ekspertyza budowlana, Kamieńsk, certyfikat charakterystyki energetycznej, Pajęczno, rzeczoznawca budowlany, Piotrków Trybunalski, architekt, Kleszczów, zelów, elmir, ekspertyzy budowlane Radomsko, Opoczno, ekspertyzy techniczne, Zgierz, opinia techniczna budynku, Szczerców, łódzkie