//
tel-icotel. (44) 632 37 36
kom. 601 291 465
Strona główna Aktualności Zmiany w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym

W ostatnich miesiącach ustawodawcy intensywnie pracują nad kolejnymi zmianami w prawie budowlanym.

Zmianę ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w lutym bieżącego roku. Ogólnie ujmując zmiany idą w kierunku skrócenia i uproszczenia procesu uzyskania pozwolenia na budowę do projektów budowlanych. Zniesiony został również obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku niektórych budynków i obiektów.

Ograniczono również niektóre wymagane załączniki do projektów budowlanych.

Czy to dobrze? Eksperci są podzieleni co do wprowadzanych zmian w zakresie wymogów dotyczących projektów budowlanych ? czy to projektów domów czy też innych budynków. Spora część uważa, że wykonanie budynku to sprawa bardzo skomplikowana i niebezpieczne jest nadmierne upraszczanie wymogów. Może rodzić za równo różne komplikacje na etapie projektowania jak również oddawania budynku do użytku.

To nie wszystko.

 

Projekty budowlane - zmiany

 

Rząd kilka dni temu oddał pod konsultacje społeczne nowy Kodeks budowlany. Do głównych zmian w przygotowanym kodeksie można zaliczyć wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie katalogu obiektów budowanych tylko na zgłoszenie oraz co bardzo ważne zapewnienie trwałości decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę.

Głównym założeniem nowego Kodeksu budowlanego jest uelastycznienie procedur oraz ułatwienie inwestycji budowlanych. W zakresie zmian dotyczących projektu budowlanego zmieniono elementy wchodzące w jego skład. Dotychczas projekt budowlany składał się z projektu architektoniczno-budowlanego oraz planu zagospodarowania działki czy terenu. W nowym kodeksie projekt budowlany będzie obejmował projekt urbanistyczno-architektoniczny i projekt techniczny. Zawarto także zamkniętą listę uzgodnień projektu budowlanego oraz zmniejszono wymogi dotyczące ilości egzemplarzy projektu załączanego do wniosku o pozwolenie na budowę